Już nie tylko na całym świecie, ale także w Polsce uprawa konopi cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jest to spowodowane również tym, iż znajduje ona ogromne zastosowanie w przemyśle, wręcz zyskuje na popularności, jeżeli idzie o możliwości jej wykorzystania.
Co warto wiedzieć o konopi włóknistej, w kontekście jej uprawy?
Mało kiedy zdajemy sobie sprawę, iż konopia włóknista była już uprawiana przed II wojną światową, w roku 1928 wspomina się nawet o 30 tys. hektarach, jakie zostały pod nią bezpośrednio przeznaczone. Można powiedzieć, że jeszcze na początku lat 90, takie uprawy można było spotkać, jednak potem rynek zalały włókna sztuczne, a także zbyt często pojawiały się porównania do konopi indyjskiej, zatem traktowano ją jak narkotyk. Powoli jednak można dostrzec, iż na nowo ją odkrywamy, co zresztą przy właściwościach i sytuacjach, kiedy możemy ją zastosować, nie powinno stanowić żadnego większego zaskoczenia.
Co przemawia na korzyść uprawy konopi włóknistej?
Co więc tak naprawdę przemawia na korzyść konopi włóknistej, gdy idzie o jej uprawę? Odpowiedź jest bardzo prosta, a mianowicie sama jej uprawa jest bezproblemowa i tania, dodatkowo istnieje możliwość wykorzystania całej rośliny w celach typowo przemysłowych. Dodatkowo wszystkie produkty, jakie powstają z konopi włóknistej, są w pełni biodegradowalne, to coś, w czym także królują nad jakimikolwiek syntetykami, oprócz tego są trwałe oraz dużo lepsze pod kątem jakości.
Jak wykorzystywane są konopie w przemyśle?
Aktualnie, zastosowanie nowoczesnych technologii w przemyśle, pozwala na systematyczne odnajdywanie nowych możliwości wykorzystania konopi. Oczywiście nie tylko w przemyśle włókienniczym, lecz również papierniczym, budownictwie, farmaceutycznym, budowlanych, kosmetycznych oraz motoryzacyjnym czy energetyce. Kiedyś konopia włóknista, pozwalał na produkcję olejów, sznurów czy powrozów, dzisiaj w dalszym ciągu wytwarzane są liny okrętowe, i wiele się mówi o ekologicznych innych właściwościach tkanin opartych o konopie włókniste. W branży budowlanej pojawiają się cegły, płyty, beton oraz materiały typowo izolacyjne, jakie już dziś posiadają bardzo wielu zwolenników, zwłaszcza w kontekście budownictwa typowo ekologicznego. Przemysł odzieżowy docenia to, iż takie materiały są wytrzymałe, a dzież z nich posiada właściwości bakteriobójcze, skutkuje to tym, że powstają z nich pieluchy, ubrania dziecięce, a nawet dla żołnierzy. Branża motoryzacyjna stosuje konopie włóknistą, do produkcji tapicerki samochodowej lub uszczelek, znane są przykłady powstania z niej całej karoserii. Coraz częściej wspomina się, o produkcji papieru, jaki jest odporny na czynniki mechaniczne, w branży chemicznej spotkamy detergenty, farby oraz lakiery, które również powstały na bazie konopi. Nie inaczej jest zresztą, w sektorze farmaceutycznym oraz branży kosmetycznej, mowa tutaj nie tylko o suplementach, ale produktach przeznaczonych do pielęgnacji naszego ciała, cechujących się wysoką skutecznością oraz działających leków. Pomagają one przy białaczce, astmie, cukrzycy, reumatyzmie oraz wielu innych poważnych chorobach. W przemyśle spożywczym spotkamy różnorodne produkty żywieniowe, w energetyce zaś konopie medyczne, odnajdują się przy biomasie czy paliwach kopalniach, w rolnictwie doskonale sprawdzają się jako ściółka dla zwierząt, czy mogą być sposobem na użyźnienie gleby, przed innymi uprawami.